Dołącz do PGS Software

Volunia – wyszukiwarka trzeciej generacji

10

II

2012

W związku z długo oczekiwanym startem włoskiego serwisu Volunia, w sieci pojawiło się wiele mniej lub bardziej przychylnych opinii i recenzji. Informacje są jednak w większości niejasne i enigmatyczne. Czym więc jest Volunia? Krokiem w tył czy też prawdziwą rewolucją?


Przed piętnastoma laty Lary Page zaczerpnął inspiracji z akademickiego systemu rankingowania stron Hyper Search zaprojektowanego przez Włocha Massima Marchiori, tworząc najpopularniejszą dzisiaj przeglądarkę internetową. Twórca Hyper Search, dostawszy propozycje pracy w Google, odrzucił ofertę i skupił się na nowym projekcie. Lata pracy zaowocowały serwisem Volunia.

Volunia

Czym jest Volunia?

Volunia jest silnikiem wyszukiwania opartym w dużej mierze na interakcjach społecznościowych. Według Marchiori, jest to próba pokazania, jak mogłaby wyglądać wyszukiwarka przyszłości. Serwis jest jeszcze w fazie testów i dostęp uzyskała ograniczona liczba użytkowników. Volunia indeksuje i tworzy zarys sieci, a następnie za pomocą zbioru algorytmów i opinii odwiedzających ustala ranking.

Marchiori wyjaśnia, że ma ona być swego rodzaju nawigacją GPS dla Internetu. Serwis zapewnia miejsce spotkań dla użytkowników, pozwalając im na interakcje ze sobą oraz z właścicielami odwiedzanych stron w trakcie surfowania po Internecie. Wykorzystuje tym samym usługę podobną do SideWiki, którą w 2009 roku otworzyło Google, by po dwóch latach z niej zrezygnować.

Zamiarem twórcy nie jest zniszczenie dorobku Larry’ego Page’a. Volunia ma być jedynie jednym z alternatywnych rozwiązań. Marchiori podjął się rozwijania idei wyszukiwania społecznościowego, które pozornie nie funkcjonuje. „Pozornie”, ponieważ zarówno Yahoo jak i Google w swoich produktach zawarły element społecznościowy. Facebook i Twitter również w dużej mierze opierają się na tej idei.

FUNKCJONALNOŚCI VOLUNIA:

  • Funkcjonalnie rozwiązany podgląd strony w wynikach wyszukiwania
  • Funkcja wyszukiwania multimediów w ramach witryny
  • Środowisko społecznościowe umożliwiające interakcję pomiędzy użytkownikami i współdzielenie informacji

Podgląd strony funkcjonuje w dwóch wersjach. Pierwsza z nich przedstawia zawartość witryny w postaci mapy, druga zaś, stworzona z myślą o użytkownikach urządzeń mobilnych, w postaci siatki. Właściciele stron będą mogli wnosić poprawki do map opisujących ich strony.

Volunia stara się w prosty sposób pokazać szukającemu całe bogactwo multimediów, jakie zawiera interesująca go strona, zapewniając filtr selekcjonujący zasoby witryny pod tym kontem.

Płaszczyzna społecznościowa wyników wyszukiwania polega na dokonywaniu wyboru witryny m.in. na podstawie ilości przeglądających ją w danym momencie internatów. W tym wypadku Volunia wyświetla numer strony i liczbę odwiedzających. W ramach warstwy społecznościowej serwis oferuje interakcje w czasie rzeczywistym – seek and meet. Opcja pomoże tym, którzy potrzebują pomocy ze strony innych użytkowników, bądź też zwyczajnie poszukują alternatyw. Użytkownicy Volunii będą mogli tworzyć swoje profile.

Volunia od samego początku dostępna będzie w wielu wersjach językowych. Obecnie jest ich 12, choć to nie oznacza, że indeksowanie stron ogranicza się tylko do tych dostępnych w wybranych językach.

Pojawiają się opinie mówiące, że serwis stara się rozwiązać problem, którego nie ma. Ale czy nie na tym polega biznes? Czy najpopularniejsze portale nie kreowały ludzkich potrzeb, by później móc je z powodzeniem (i zyskiem) zaspokajać?

Zdania testerów na temat serwisu są podzielone. Według jednej z wypowiedzi „wyszukiwanie czegoś w sieci nie kończy się na otrzymaniu setek wyników, ale na znalezieniu treści, której szukasz”. I taka właśnie ma być Volunia. Miejmy nadzieję, że nie podzieli losów projektów takich jak Cuil, któremu już na początku zabrakło funduszy, czy Blekko, który ciągle walczy o swoją pozycję.

Podobne artykuły: 

Źródła: gigaom.com, searchengineland.com, youtube.com
EmailWykopShare

Polecamy również

Google uśmierci doc, xls, ppt

Google uśmierci doc, xls, ppt

27 września, 2012 -

Jeśli wciąż używasz formatów ze starej wersji pakietu Microsoft Office, powinieneś przygotować się na nieprzyjemną niespodziankę. Google zadecydował, że zaprzestanie wspierania plików doc, xls, i...

Internet jak mrowisko

Internet jak mrowisko

6 września, 2012 -

Internetu nie wymyślili jedynie ludzie. Okazuje się, że w sporej mierze mógł być tworem ewolucji. Nim cywilizacja wpadła na pomysł protokołu TCP, mrówki już od...

W sieci białych kłamstw

W sieci białych kłamstw

5 września, 2012 -

Każdy czasem musi skłamać - wymówić się z imprezy u znajomych czy urwać się szybciej z pracy. Jak jednak ukryć w takich sytuacjach zakłopotanie i...

Polub nas:

Najchętniej czytane:

5 4 3 2 1
Nowa twarz YouTube

Tagi:

3D amazon Android apple bezpieczeństwo Chmura cloud DARPA energia Facebook game Google HTML5 Intel Internet iOS iPad iPhone Java komputer kosmos medycyna Microsoft muzyka mózg NASA nauka Nokia patent procesor robot samochód Samsung security smartfon social Sony Steve Jobs tablet technologia Twitter USA wikileaks Windows YouTube

Aktywność na Facebooku:

CodingTV
Copyright © by PGS Software 2004 - 2012
Nearshore Outsourcing IT Company - Offshore Development